Jak zaplanować dzień z noworodkiem

Narodziny małego dziecka zwykle powoduje istotne zmiany w życiu jego rodziców. Dowolne dotychczas spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do kina, spotkania ze znajomymi czy nocne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Minie sporo czasu nim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz zastanawiać się, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Stara mądrość głosi: śpij, gdy dziecko śpi. Wiele kobiet z przekąsem dodaje do niej: gotuj gdy dziecko gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie warto jednak bagatelizować tego powiedzenia. W pierwszych miesiącach po pojawieniu się dziecka to właśnie niemowlak powinien być najistotniejszy. Postaraj się poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie martw się niezmytymi talerzami w zlewie czy nieumytą podłogą w łazience. Wszystkie domowe obowiązki mogą zostać odłożone na później. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Przygotuj się na to, że dziecko będzie chciał spędzać prawie cały dzień z mamą. Musisz być w pobliżu. Nie zdziw się, jeśli niemowlak będzie cały czas domagał się piersi. W pierwszych tygodniach na świecie dziecko nie ma jeszcze regularnych odstępów między kolejnymi posiłkami. Może więc zdarzyć się, że raz odstęp będzie trwał kilka godzin, a później dziecko będzie wołało o jedzenie co kilka minut.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Naczelną zasadą, która powinna rządzić życiem świeżo upieczonej mamy jest brak planu dnia. Przy nieustalonym rytmie dobowym niemowlaka każdy plan może okazać się nieskuteczny. Jeżeli weźmiesz na siebie zbyt wiele obowiązków, łatwo możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich spełnić. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w czasie drzemki dziecka. Wtedy ucieszysz się z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się denerwować.

Nie martw się, gdy na początku troszczenie się o pociechę będzie dla ciebie za trudne. Wszystko przychodzi z czasem.